Mantzeus Carelius Meyland, 1850

Name
Mantzeus Carelius /Meyland/
Birth December 24, 1850 30 35
Alias
Mantzeus Carelius Mayland_Mailand

Christening August 3, 1851 31 35 (aged 7 months)
Occupation
Malersvend i Næsted i 1880

Birth of a sisterSostrata Mathea Meyland
February 11, 1852 (aged 1 year)
Christening of a sisterSostrata Mathea Meyland
December 21, 1852 (aged 1 year)
Birth of a sisterCordora Magdalene Meyland
March 4, 1853 (aged 2 years)
Christening of a sisterCordora Magdalene Meyland
August 28, 1853 (aged 2 years)
Death of a sisterCordora Magdalene Meyland
September 22, 1853 (aged 2 years)
Burial of a sisterCordora Magdalene Meyland
September 25, 1853 (aged 2 years)
Birth of a brotherPommerits Dion Mayland
June 27, 1855 (aged 4 years)
Christening of a brotherPommerits Dion Mayland
September 23, 1855 (aged 4 years)
Birth of a sisterPetrea Anysea Mayland
April 13, 1857 (aged 6 years)
Christening of a sisterPetrea Anysea Mayland
June 11, 1858 (aged 7 years)
Death of a paternal grandfatherJohannes Peder Meyland
February 6, 1874 (aged 23 years)
Burial of a paternal grandfatherJohannes Peder Meyland
February 13, 1874 (aged 23 years)
Death of a paternal grandmotherJuliane Marie Meisner
January 16, 1877 (aged 26 years)
Burial of a paternal grandmotherJuliane Marie Meisner
January 22, 1877 (aged 26 years)
Death of a fatherCarl Frederik Meyland

Death of a motherDorothea Caspersdatter

Death

Family with parents
father
1820
Birth: February 27, 1820 31 25Næstved Skt. Peders sogn
Death:
mother
Marriage MarriageApril 6, 1845Næstved Skt. Peders kirke
2 months
elder brother
1845
Birth: June 7, 1845 25 29Næstved Skt. Peders sogn
Death:
14 months
elder sister
1846
Birth: August 15, 1846 26 30Karrebæksminde, Karrebæk sogn
Death:
1 year
elder brother
1847
Birth: August 2, 1847 27 31Karrebæksminde, Karrebæk sogn
Death:
15 months
elder sister
1848
Birth: October 29, 1848 28 33Karrebæksminde, Karrebæk sogn
Death:
13 months
elder brother
18491850
Birth: November 9, 1849 29 34Næstved Skt. Peders sogn
Death: May 14, 1850Næstved Skt. Peders sogn
14 months
himself
1850
Birth: December 24, 1850 30 35Næstved Skt. Peders sogn
Death:
14 months
younger sister
1852
Birth: February 11, 1852 31 36Næstved Skt. Peders sogn
Death:
13 months
younger sister
18531853
Birth: March 4, 1853 33 37Næstved Skt. Peders sogn
Death: September 22, 1853Næstved Skt. Peders sogn
2 years
younger brother
1855
Birth: June 27, 1855 35 39Næstved Skt. Mortens sogn
Death:
22 months
younger sister
1857
Birth: April 13, 1857 37 41Næstved Skt. Mortens sogn
Death:
Shared note

ID 248-1a5c6: Mantzeus Carelius Meyland

alias Mantzeus Carelius Mayland_Mailand

Født: 24-12-1850 i Næstved Skt. Peders sogn og døbt 03-08-1851 i Næstved Skt. Mortens kirke. Søn af (ID 248-1a5c) bagermester Carl Frederik Meyland og hustru Dorothea Caspersdatter, af Næstved. Kilde: KB-opslag 30, nr. 21. Næstved Skt. Peders sogn. Hammer h. Præstø a. År 1838-1854. KB_519_2_002_K02-09-A

Konfirmeret 23-04-1865: Mantzeus Carelius Mayland konfirmeret 23-04-1865 i Næstved Skt. Peders kirke. Søn af bager Carl Frederik Mayland og hustru Dorothea Caspersdatter, af Næstved. Kilde: KB-opslag 110, nr. 5. Næstved Skt. Peders sogn. Hammer h. Præstø a. År 1854-1867. KB_519_2_003_K05-01-A.

Erhverv: Malersvend i Næsted i 1880

Folketællinger:

FT-1860: Præstø, Tybjerg, Næstved Købstad, Næstved Købstad, Ramsherredgade 75. Mailandt, 93, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5980: ID 248-1a5c: Carl Mailandt, 40, Gift, Husfader. Høker, Næstved Dorthea Caspersen, 44, Gift, Hans Kone, Nakskov (læs: Birket sogn) ID 248-1a5c2: Caroline Mailandt, 14, Ugift, Deres Barn, Karrebæk Sogn, Sorø Amt - alias Therese Dorthea Mayland, f. 15-08-1846 i Karrebæk sogn ID 248-1a5c3: Albert Mailandt, 13, Ugift, Deres Barn, Karrebæk Sogn, Sorø Amt Amt - alias Albert Charles Mayland, f. 02-08-1847 i Karrebæk sogn ID 248-1a5c4: Dora Mailandt, 12, Ugift, Deres Barn, Karrebæk Sogn, Sorø Amt - alias Dora Nancy Mayland, f. 29-10-1848 i Karrebæk sogn * ID 248-1a5c6: Mathias Mailandt, 10, Ugift, Deres Barn, Næstved - alias Mantzeus Carelius Meyland, f. 24-12-1850 i Næstved Skt. Peders sogn ID 248-1a5c7: Mathea Mailandt, 8, Ugift, Deres Barn, Næstved - alias Sostrata Mathea Meyland, f. 11-02-1852 i Næstved Skt. Peders sogn ID 248-1a5c9: Dion Mailandt, 5, Ugift, Deres Barn, Næstved - alias Pommerits Dion Mayland, f. 27-06-1855 i Næstved Skt. Mortens sogn ID 248-1a5c10: Petrea Mailandt, 3, Ugift, Deres Barn, Næstved - alias Petrea Anysea Mayland, f. 13-04-1857 i Næstved Skt. Mortens sogn

FT-1880: Præstø, Tybjerg, Næstved Købstad, Ramsherred (gade), Matr. Nr. 234b - Forhuus, 202, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C2354 (Ejer: Majlandt. Iflg. original FT-opslag 659-660): ID 248-1a5c: Carl Frederik Mailand [Meyland], 59, Gift, ?? ??. lever af Huusflid. Husfader, Nestved - Forhenværende Bagermester (læs: Født i Næstved) Dorthea Mailandt [Meyland] født Caspersen, 64, Gift, Kone, ?? (læs: Født i Store Lindet, Birket sogn - iflg. original FT-opslag 660) * ID 248-1a5c6: Mancior ?? Cornelius ?? Mailand, 29, Ugift, Søn. Malersvend, Nestved (læs: Mantzeus Carelius Meyland, f. 24-12-1850 i Næstved Skt. Peders sogn iflg. kirkebogen)