Ane Margrethe Nielsen, 1852

Birth November 6, 1852
Alias
Anna Margrethe Nielsen og Ane Margrethe Mailand f. Nielsen

Christening December 17, 1852 (aged 1 month)
MarriageAlbert Charles MailandView this family
about 1878 (aged 25 years)

Birth of a daughterAnnine Albertine Dorothea Mailand
May 19, 1879 (aged 26 years)
Christening of a daughterAnnine Albertine Dorothea Mailand
June 22, 1879 (aged 26 years)
Death

Family with Albert Charles Mailand
husband
1847
Birth: August 2, 1847 27 31Karrebæksminde, Karrebæk sogn
Death:
herself
1852
Birth: November 6, 1852Høvelsvang, Uggeløse sogn
Death:
Marriage Marriageabout 1878
17 months
daughter
1879
Birth: May 19, 1879 31 26Frederiksberg
Death:
Shared note

Ane Margrethe Nielsen

alias Anna Margrethe Nielsen og Ane Margrethe Mailand f. Nielsen

Født: 06-11-1852 i Høvelsvang, Uggeløse sogn og døbt 17-12-1852 i Uggeløse kirke. Datter af husmand Niels Hansen og hustru Dorthe Kirstine Pedersdatter på 22 år, af Høvelsvang. Kilde: KB-opslag 68, nr. 17. Uggeløse sogn. Lynge-Frederiksborg h. Frederiksborg a. År 1834-1857. KB_216_2_002_K03-14-A

Gift ca. 1878: Albert Charles Mailand, malermester, gifter sig med Anna Margrethe Nielsen.

Folketælling:

FT-1880: København (Staden), Valbyvej, Frederiksberg, 1 t, 9, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2175: ID 248-1a5c3: Albert Charles Mailand, 32, Gift, Malermester, Næstved * Anne Margrethe Nielsen, 27, Gift, Hans hustru, Frederiksborg, f. ca. 1852 ID 248-1a5c3a: Annine Albertine Dorthea Mailand, 1, Ugift, Deres barn, Frederiksberg, Kbh. f. 19-05-1879 på Frederiksberg