Elsebeth Conradsdatter, 17011771 (aged 70 years)

Birth about 1701
Alias
Elsebeth Conrathsdatter

MarriageChristian HaugaardView this family
July 11, 1730 (aged 29 years)
Birth of a daughterPetronelle Haugaard
about May 13, 1731 (aged 30 years)
Christening of a daughterPetronelle Haugaard
June 4, 1731 (aged 30 years)
Birth of a sonConrad Haugaard
about August 4, 1732 (aged 31 years)
Christening of a sonConrad Haugaard
September 9, 1732 (aged 31 years)
Birth of a sonHans Christian Haugaard
about August 9, 1734 (aged 33 years)
Christening of a sonHans Christian Haugaard
September 14, 1734 (aged 33 years)
Birth of a sonChristopher Haugaard
about May 24, 1736 (aged 35 years)
Christening of a sonChristopher Haugaard
May 29, 1736 (aged 35 years)
Burial of a daughterPetronelle Haugaard
August 7, 1738 (aged 37 years)
Death of a daughterPetronelle Haugaard
August 1738 (aged 37 years)
Birth of a daughterPernilla Haugaard
about August 3, 1739 (aged 38 years)
Christening of a daughterPernilla Haugaard
August 4, 1739 (aged 38 years)
Birth of a daughterKirstina Haugaard
about September 1742 (aged 41 years)
Christening of a daughterKirstina Haugaard
September 29, 1742 (aged 41 years)
Burial of a sonChristopher Haugaard
March 28, 1744 (aged 43 years)
Death of a sonChristopher Haugaard
March 1744 (aged 43 years)
Birth of a daughterAnna Sophia Haugaard
about April 27, 1746 (aged 45 years)
Christening of a daughterAnna Sophia Haugaard
April 28, 1746 (aged 45 years)
Birth of a sonChristopher Haugaard
about February 12, 1750 (aged 49 years)
Christening of a sonChristopher Haugaard
February 13, 1750 (aged 49 years)
Burial of a sonChristopher Haugaard
November 16, 1750 (aged 49 years)
Death of a sonChristopher Haugaard
November 1750 (aged 49 years)
Marriage of a childConrad HaugaardMarie Elisabeth HansdatterView this family
about 1760 (aged 59 years)

Burial of a husbandChristian Haugaard
October 19, 1768 (aged 67 years)
Death of a husbandChristian Haugaard
October 1768 (aged 67 years)
Marriage of a childHans Christian HaugaardAnne HenrichsdatterView this family
November 18, 1769 (aged 68 years)
Death of a fatherConrad ukendt

Death of a motherPetronelle ukendt

Death about August 25, 1771 (aged 70 years)
Burial August 27, 1771 (2 days after death)
Family with parents
father
mother
Marriage Marriageabout 1699
3 years
herself
17011771
Birth: about 1701Odense amt
Death: about August 25, 1771Kerteminde
Family with Christian Haugaard
husband
17051768
Birth: 1705 28 28Ängelholm, Skåne, Sverige
Death: October 1768Kerteminde
herself
17011771
Birth: about 1701Odense amt
Death: about August 25, 1771Kerteminde
Marriage MarriageJuly 11, 1730Kerteminde kirke
2 years
son
17321809
Birth: about August 4, 1732 27 31Kerteminde
Death: February 1809Kerteminde
-14 months
daughter
17311738
Birth: about May 13, 1731 26 30Kerteminde
Death: August 1738Kerteminde
3 years
son
17341777
Birth: about August 9, 1734 29 33Kerteminde
Death: October 1777Kerteminde
22 months
son
17361744
Birth: about May 24, 1736 31 35Kerteminde
Death: March 1744Kerteminde
3 years
daughter
1739
Birth: about August 3, 1739 34 38Kerteminde
Death:
3 years
daughter
1742
Birth: about September 1742 37 41Kerteminde
Death:
4 years
daughter
1746
Birth: about April 27, 1746 41 45Kerteminde
Death:
4 years
son
17501750
Birth: about February 12, 1750 45 49Kerteminde
Death: November 1750Kerteminde
Shared note

ID 501: Elsebeth Conradsdatter

alias Elsebeth Conrathsdatter

Født: ca. 1701 i Odense - datter af (ID 1002) Conrad ukendt og (ID 1003) Petronelle ukendt. Kilde: Hendes alder ved sin død i Kerteminde.

Gift 11-07-1730: Christian Christophersen Haugaard og Elsebeth Conratsdatter copuleret 11-07-1730 i Kerteminde kirke. Kilder: Kerteminde sogn - Register over viede og (døde). KB-opslag 87. samt KB-opslag 80, nederst side 156. Kerteminde sogn. Bjerge herred. Odense amt. E.M. År 1719-1761. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179750#179750,30483586

Død ca. 25-08-1771: Elsebeth Conradsdatter dør ca. 25-08-1771 i Kerteminde, 70 år gl. og bliver jordet 27-08-1771 i fattiges jord på Kerteminde kirkegård. "Elsebeth hattemagers som var Christian hattemagers enke, jordet i fattigjord, gl. 70 år (på Kerteminde kirkegård)." Kilde: KB-opslag 219, side 621 øverst. Kerteminde sogn. Bjerge herred. Odense amt. E.M. År 1761-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179751#179751,30483926

---------------------------------------------------------------------------------------- ID 501: Elsebeth Conradsdatter er Lise-Lone's 5 x tipoldemor -----------------------------------------------------------------------------------------