Karen Marie Hansen, 1855

Birth April 1, 1855 29 23
Alias
Karen Marie Jensen f. Hansen

Christening April 28, 1855 29 23 (aged 27 days)
Marriage of parentsHans Christian LarsenSidse Marie OlsdatterView this family
April 28, 1855 (aged 27 days)
Death of a paternal grandfatherLars Rolandsen
May 31, 1872 (aged 17 years)
Burial of a paternal grandfatherLars Rolandsen
June 9, 1872 (aged 17 years)
MarriageEmil JensenView this family
about 1885 (aged 29 years)

Birth of a sonHans Peder Christian Jensen
September 9, 1886 (aged 31 years)
Christening of a sonHans Peder Christian Jensen
November 7, 1886 (aged 31 years)
Death of a sonHans Peder Christian Jensen
March 20, 1953 (aged 97 years)
Burial of a sonHans Peder Christian Jensen
March 26, 1953 (aged 97 years)
Death of a fatherHans Christian Larsen

Death of a motherSidse Marie Olsdatter

Death

Family with parents
father
mother
1832
Birth: February 4, 1832Lille Karleby, Lyndby sogn
Death:
Marriage MarriageApril 28, 1855Lyndby kirke, Voldborg herred
herself
1855
Birth: April 1, 1855 29 23Lille Karleby, Lyndby sogn
Death:
Family with Emil Jensen
husband
herself
1855
Birth: April 1, 1855 29 23Lille Karleby, Lyndby sogn
Death:
Marriage Marriageabout 1885
21 months
son
18861953
Birth: September 9, 1886 31 31Skovhastrup, Særløse sogn
Death: March 20, 1953Bispebjerg hospital, Kbh.
Shared note

Karen Marie Hansen

alias Karen Marie Jensen f. Hansen

Født: 01-04-1855 i Lille Karleby, Lyndby sogn og døbt 28-04-1855 i Lyndby kirke, Voldborg herred - datter af ugift fruentimmer Sidse Marie Olsdatter på 25 år, af Lille Karlebye. Udlagt barnefader ungkarl Hans Christian Larsen, af Særløse, Kirke Hvalsø sogn. NB! Forældrene viet 28-04-1855 i Lyndby kirke, Voldborg herred, inden barnets dåb. Kilde: KB-opslag 58, nr. 5. Lyndby sogn. Voldborg herred. Roskilde amt, År 1835-1860. KB_262_2_001_K03-06-A.

Gift ca. 1885: Emil Jensen gifter sig med Karen Marie Hansen.

Folketælling:

FT-1911: Haraldsgade 105, Kbh.: Emil Jensen. f. 09-06-1855 i Kbh., gift, husfar, jord- og betonarbejder, arbejdsløs >> Karen Marie Jensen, f. 01-04-1855 i Lille Karleby (Lyndby sogn, Voldborg herred, Roskilde amt), gift, husmor Hans Peter Kristian Jensen, f. 09-09-1886 i Skov Hastrup, Roskilde amt, ugift, søn, skotøjsarbejder, Hertz Skotøjsfabrik, Jagtvej 211 Anna Kristine Marie Jensen, f. 20-02-1888 i Kirke Hvalsø, Roskilde amt, ugift, datter, vaskeriarbejderske, dampvaskeri, Nygårdsvej 16 Martha Oline Kristine Jensen, f. 13-03-1890 i Tolstrup, Roskilde amt, ugift, datter, ekspeditrice, konservesfabrikken Lyngbyvej 83 Karl Oluf Vilhelm Jensen, f. 27-02-1896 i Tolstrup, Roskilde amt, ugift, søn, arbejdsdreng, Elementfabrikken, Aldersrogade Kilde: FT-opslag 45. FT1911_0019_01381.