Carolus Ignatius Uttenreiter, 17671807 (aged 40 years)

Name
Carolus Ignatius /Uttenreiter/
Birth 1767

Alias
Carolus Ignatius Uttenreitter

MarriageLouisa Amalia RomeickeView this family
September 27, 1798 (aged 31 years)
Occupation
Skræddermester

Birth of a daughterLouisa Amalia Uttenreitter
July 2, 1799 (aged 32 years)
Christening of a daughterLouisa Amalia Uttenreitter
August 30, 1799 (aged 32 years)
Birth of a daughterEmilie Caroline Uttenreiter
1801 (aged 34 years)
Christening of a daughterEmilie Caroline Uttenreiter
December 27, 1801 (aged 34 years)
Birth of a daughterJulie Theresie Uttenreiter
January 17, 1804 (aged 37 years)
Christening of a daughterJulie Theresie Uttenreiter
July 22, 1804 (aged 37 years)
Birth of a daughterIda Phila Uttenreiter
May 3, 1805 (aged 38 years)
Christening of a daughterIda Phila Uttenreiter
July 13, 1806 (aged 39 years)
Birth of a daughterRolandine Fanny Uttenreiter
December 4, 1806 (aged 39 years)
Death June 4, 1807 (aged 40 years)
Christening of a daughterRolandine Fanny Uttenreiter
June 7, 1807 (3 days after death)
Burial June 7, 1807 (3 days after death)
Family with Louisa Amalia Romeicke
himself
wife
17781866
Birth: November 8, 1778Vor Frue sogn, Kbh.
Death: March 13, 1866Holmens sogn, Kbh.
Marriage MarriageSeptember 27, 1798i huset i København
9 months
daughter
3 years
daughter
18011860
Birth: 1801 34 22Vor Frue sogn, Kbh.
Death: after 1860
3 years
daughter
1804
Birth: January 17, 1804 37 25Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
16 months
daughter
18051880
Birth: May 3, 1805 38 26Vor Frue sogn, Kbh.
Death: after 1880
19 months
daughter
1806
Birth: December 4, 1806 39 28Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
Johan Boelman + Louisa Amalia Romeicke
partner’s partner
wife
17781866
Birth: November 8, 1778Vor Frue sogn, Kbh.
Death: March 13, 1866Holmens sogn, Kbh.
Divorce Divorce1809
-8 months
step-daughter
1808
Birth: April 17, 1808 29Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
2 years
step-daughter
18101880
Birth: June 9, 1810 31Vor Frue sogn, Kbh.
Death: after 1880
Hr_ukendt + Louisa Amalia Romeicke
partner’s partner
wife
17781866
Birth: November 8, 1778Vor Frue sogn, Kbh.
Death: March 13, 1866Holmens sogn, Kbh.
Marriage Marriage
step-daughter
18141886
Birth: about 1814 35Vor Frue sogn, Kbh.
Death: January 28, 1886Vor Frue sogn, Kbh.
2 years
step-son
18151898
Birth: December 30, 1815 37Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: December 20, 1898Skt. Jakobs sogn, Kbh.
2 years
step-son
18181883
Birth: May 24, 1818 39Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: June 21, 1883Frederiksberg
Shared note

Carolus Ignatius Uttenreiter

alias Carolus Ignatius Uttenreitter

Født: 1767

Erhverv: Skræddermester

Gift 27-09-1798: Ungkarl Carolus Ignatius Uttenreiter, skræddermester, gifter sig 27-09-1798 i huset (i København) med jomfru Lovisa Anna Romeike (alias Louisa Amalia Romeicke). Forlover: M. Romeicke (brudens far). Kilde: KB-opslag 25, side 45, nr. 42. Skt. Petri. År 1795-1814. KB_011_1_013_K01-25-A.

Død 04-06-1807: Carolus Ignatius Uttenreiter, skræddermester, f. 1767, dør 04-06-1807 i København, 40 år gl., og bliver begravet 07-06-1807 fra Skt. Petri kirke. Kilde: KB-opslag 241, nr. 99, side 480. Skt. Petri. År 1783-1813. KB_011_1_016_K09-09-A.

Folketælling:

FT-1801: København (Staden), Frimands Kvarter, Matr. 92, 379, (måske Klosterstræde) Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A5034: >> Carolus Pignatius Uttenreiter, 33, Gift, Huusbonde, Skrædermester (alias Carolus Ignatius Uttenreitter) Lovise Amalia Romeike, 22, Gift, hans Kone (alias Louisa Amalia Romeicke) Lovise Amalia [Uttenreiter], 2, Ugift, deres Datter, hos Forældrene, (alias Louisa Amalia Uttenreitter) Anna Margrethe Holm, 26, Ugift, Tieneste folk, Tienestepiger Ingeborg Møller, 27, Ugift, Tieneste folk, Tienestepiger Johan Ferdinand Hutzelzider, 20, Ugift, Tieneste folk, Læredrenge Gustav Renqvist, 17, Ugift, Tieneste folk, Læredrenge