Johanne Uttenreitter, 18101880 (aged 69 years)

Birth June 9, 1810 31
Alias
Johanna Boelman

Christening June 29, 1810 31 (aged 20 days)
Occupation
Gæstgiver

Birth of a half-sisterCharlotte Rosalia Stella Uttenreitter
about 1814 (aged 3 years)
Birth of a half-brotherJohan Uttenreitter
December 30, 1815 (aged 5 years)
Christening of a half-brotherJohan Uttenreitter
December 30, 1815 (aged 5 years)
Birth of a half-brotherJens Ludvig Uttenreiter
May 24, 1818 (aged 7 years)
Christening of a half-brotherJens Ludvig Uttenreiter
May 30, 1818 (aged 7 years)
Death of a half-sisterEmilie Caroline Uttenreiter
after 1860 (aged 49 years)

Death of a fatherJohan Boelman

Death of a motherLouisa Amalia Romeicke
March 13, 1866 (aged 55 years)
Burial of a motherLouisa Amalia Romeicke
March 20, 1866 (aged 55 years)
Death of a half-sisterIda Phila Uttenreiter
after 1880 (aged 69 years)

Death after 1880 (aged 69 years)

Family with parents
father
mother
17781866
Birth: November 8, 1778Vor Frue sogn, Kbh.
Death: March 13, 1866Holmens sogn, Kbh.
Divorce Divorce1809
-8 months
elder sister
1808
Birth: April 17, 1808 29Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
2 years
herself
18101880
Birth: June 9, 1810 31Vor Frue sogn, Kbh.
Death: after 1880
Mother’s family with Carolus Ignatius Uttenreiter
step-father
mother
17781866
Birth: November 8, 1778Vor Frue sogn, Kbh.
Death: March 13, 1866Holmens sogn, Kbh.
Marriage MarriageSeptember 27, 1798i huset i København
9 months
half-sister
3 years
half-sister
18011860
Birth: 1801 34 22Vor Frue sogn, Kbh.
Death: after 1860
3 years
half-sister
1804
Birth: January 17, 1804 37 25Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
16 months
half-sister
18051880
Birth: May 3, 1805 38 26Vor Frue sogn, Kbh.
Death: after 1880
19 months
half-sister
1806
Birth: December 4, 1806 39 28Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
Mother’s family with Hr_ukendt
step-father
mother
17781866
Birth: November 8, 1778Vor Frue sogn, Kbh.
Death: March 13, 1866Holmens sogn, Kbh.
Marriage Marriage
half-sister
18141886
Birth: about 1814 35Vor Frue sogn, Kbh.
Death: January 28, 1886Vor Frue sogn, Kbh.
2 years
half-brother
18151898
Birth: December 30, 1815 37Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: December 20, 1898Skt. Jakobs sogn, Kbh.
2 years
half-brother
18181883
Birth: May 24, 1818 39Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: June 21, 1883Frederiksberg
Shared note

Johanne Uttenreitter

Ved dåben indskrevet som Johanna Boelman

Født: 09-06-1810 i København og døbt 29-06-1810 i Skt. Petri kirke, Kbh. - datter af Johan Boelman og Louise Amalia f. Romeicke. Kilde: KB-opslag 66, nr. 119, side 81. Skt. Petri. År 1807-1813. KB_011_1_008_K03-08-A

Konfirmeret i 1826: Johanne Uttenreitter, f. 09-06-1810 i Kbh., bliver konfirmeret i påsken 1826 Helligåndskirken, Kbh. Hun bor da hos sin mor Lovise Amalie Uttenreitter på Rådhusstræde 182, Kbh. Faderen: Skrædder Uttenreitter er død. (Han dør den 04-06-1807 - og kan derfor ikke være hendes far!) Hendes far er Johan Boelman ifølge kirkebogsregistreringen. Kilde: KB-opslag 254, nr. 5. Helligånds sogn. År 1814-1833. KB_006_2_011_K07-22-A.

Erhverv: Gæstgiver

Folketælling:

FT-1880: København (Staden), Gothersgade (ulige numre), No. 9, Forhus, 349, 13, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4092: * Johanne Uttenritter, 69, Ugift, Husmoder, Gjæstgiverske, Kjøbenhavn Charlotte Rosalie Kathrine Uttenritter, 66, Ugift, Husmoders Søster, Kjøbenhavn (læs: Charlotte Rosalia Stella Uttenreitter) Anna Gestram Svensson, 35, Ugift, Tyende, Malmø Jensine Caroline Ottilia Aastrup, 22, Ugift, Tyende, Stubbekjøbing Valentina Nordstrøm, 23, Ugift, Tjenestepige, Bendstrup, Malmøhus Lehn, Sverige Gundil Martine Gundersen, 22, Ugift, Tjenestepige, Korsør

Originalopslag: Gothersgade 9, Kbh. - ejer: Johanne Uttenreitter. * Johanne Uttenreitter, 69, ugift, gæstgiver, husmor, f. i Kbh. Charlotte Rosalia Stella Uttenreitter, 66, ugift, husmoderens søster, f. i Kbh. FT-opslag 12. FT1880_10122_00562.