Johanne Kirstine Christensdatter, 17971839 (aged 41 years)

Name
Johanne Kirstine /Christensdatter/
Birth June 1797 36 30
Alias
Johanne Kirstine Christiansdatter

Christening June 25, 1797 36 30 (aged 0)
Birth of a sisterBirgitte Marie Christensdatter
November 1798 (aged 1 year)
Christening of a sisterBirgitte Marie Christensdatter
November 25, 1798 (aged 1 year)
Burial of a sisterBirgitte Marie Christensdatter
November 9, 1800 (aged 3 years)
Death of a sisterBirgitte Marie Christensdatter
November 1800 (aged 3 years)
Birth of a brotherAnders Christensen
March 1801 (aged 3 years)
Christening of a brotherAnders Christensen
March 29, 1801 (aged 3 years)
Burial of a maternal grandfatherNiels Laursen
February 20, 1805 (aged 7 years)
Death of a maternal grandfatherNiels Laursen
February 1805 (aged 7 years)
Birth of a sisterMariane Christensdatter
February 1812 (aged 14 years)
Christening of a sisterMariane Christensdatter
February 14, 1812 (aged 14 years)
Death of a maternal grandmotherBenedicte Christensdatter
February 14, 1818 (aged 20 years)
Burial of a maternal grandmotherBenedicte Christensdatter
February 22, 1818 (aged 20 years)
MarriageMads JensenView this family
January 12, 1827 (aged 29 years)
Death of a motherSidsel Nielsdatter
March 4, 1837 (aged 39 years)
Burial of a motherSidsel Nielsdatter
March 12, 1837 (aged 39 years)
Death of a brotherNiels Christensen
April 16, 1838 (aged 40 years)
Burial of a brotherNiels Christensen
April 22, 1838 (aged 40 years)
Death May 5, 1839 (aged 41 years)
Burial May 12, 1839 (7 days after death)
Family with parents
father
17611846
Birth: about 1761Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: September 16, 1846Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
mother
17671837
Birth: February 1767 39 31Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: March 4, 1837Jerslev sogn, Børglum herred, Hjørring amt
Marriage MarriageOctober 14, 1792Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
13 months
elder brother
17931838
Birth: October 1793 32 26Jerslev sogn, Børglum herred, Hjørring amt
Death: April 16, 1838Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
23 months
elder sister
17951861
Birth: August 1795 34 28Jerslev sogn, Børglum herred, Hjørring amt
Death: November 27, 1861Jerslev sogn, Børglum herred, Hjørring amt
23 months
herself
17971839
Birth: June 1797 36 30Jerslev sogn, Børglum herred, Hjørring amt
Death: May 5, 1839Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
18 months
younger sister
17981800
Birth: November 1798 37 31Jerslev sogn, Børglum herred, Hjørring amt
Death: November 1800Jerslev sogn, Børglum herred, Hjørring amt
2 years
younger brother
18011880
Birth: March 1801 40 34Jerslev sogn, Børglum herred, Hjørring amt
Death: March 28, 1880Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
11 years
younger sister
18121885
Birth: February 1812 51 45Jerslev sogn, Børglum herred, Hjørring amt
Death: April 27, 1885Albæk sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Family with Mads Jensen
husband
17791869
Birth: October 1779Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: May 14, 1869Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
herself
17971839
Birth: June 1797 36 30Jerslev sogn, Børglum herred, Hjørring amt
Death: May 5, 1839Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Marriage MarriageJanuary 12, 1827Skæve kirke, Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Mads Jensen + Mariane Jensdatter
husband
17791869
Birth: October 1779Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: May 14, 1869Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
partner’s partner
17941873
Birth: July 1794Dronninglund sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: June 15, 1873Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Marriage MarriageApril 10, 1840Dronninglund kirke, Dronninglund sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Mads Jensen + Karen Jensdatter
husband
17791869
Birth: October 1779Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: May 14, 1869Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
partner’s partner
17761826
Birth: September 1776Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: October 1826Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Marriage MarriageNovember 11, 1810Skæve kirke, Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Shared note

Johanne Kirstine Christiansdatter

1797: Født - KB Jerslev 1684-1801 opslag242sp1nr(7) - 25. juni døbte et ægte barn Johanne Kirstine [for] Christen Nielsen og Sidsel Nielsdatter i Mildahl.

1801: FT - Hjørring, Børglum, Jerslev, Mildahl, , 2, FT-1801, B3725 - Christian Nielsen - 43 - Gift - Mand - Bolsmand - Sidsel Nielsdatter - 34 - Gift - Hans Kone - Niels Christiansen - 7 - Ugift - Deres Børn - Bendickt Christiansdatter - 5 - Ugift - Deres Børn >>> Johane Kirstin Christiansdatter - 3 - Ugift - Deres Børn

1827: Gifter sig med Mads Jensen - KB Skæve 1814-1835 opslag118nr3 - Brudgom: Enkemand Mads Jensen (47 år), fæster af Tuen. - Brud: Pige Johanne Kirstine Christiansdatter, tjenende i Tuen.

Der er fundet 5 børn efter Mads og Johanne Kirstine: ==================== 1827: Christian Madsen - KB Skæve 1814-1835 opslag31nr10 1829: Cicilie Cathrine Madsdatter - KB Skæve 1814-1835 opslag81nr11 1832: Karen Marie Madsdatter - KB Skæve 1814-1835 opslag86nr13 1835: Niels Madsen - KB Skæve 1814-1835 opslag49nr11 1838: Jens Peter Madsen - KB Skæve 1835-1857 opslag9nr3 ====================

1834: FT - Hjørring, Dronninglund, Skæve, Tuen, Gård, 34, , FT-1834, B6774 - Mads Jensen - 56 - Gift - Gårdmand >>> Johanne Kirstine Christiansdatter - 36 - Gift - Hans kone - Anne Marie Madsdatter - 15 - Ugift - Deres barn - Christian Madsen - 7 - Ugift - Deres barn - Sisillia Catrine Madsdatter - 5 - Ugift - Deres barn - Karen Marie Madsdatter - 2 - Ugift - Deres barn

1839: Johanne Kirstine Christiansdatter dør 41 år gammel - KB Skæve 1835-1858 opslag243nr6 - Johanne Kirstine Christiansdatter, gårdmand Mads Jensens hustru i Tuen.