Sara Arentsdatter, 17271808 (aged 81 years)

Birth about 1727

Alias
Sara Jacobsdatter

MarriageDaniel SimoniView this family
October 25, 1759 (aged 32 years)
Birth of a childDødfødt Simoni
January 1760 (aged 33 years)
Burial of a childDødfødt Simoni
January 7, 1760 (aged 33 years)
Death of a childDødfødt Simoni
January 1760 (aged 33 years)
Birth of a sonGottfred Danielsen Simoni
January 1762 (aged 35 years)
Christening of a sonGottfred Danielsen Simoni
January 13, 1762 (aged 35 years)
Birth of a sonArenth Jacobsen Simoni
November 1764 (aged 37 years)
Christening of a sonArenth Jacobsen Simoni
November 22, 1764 (aged 37 years)
Burial of a husbandDaniel Simoni
April 3, 1771 (aged 44 years)
Death of a husbandDaniel Simoni
April 1771 (aged 44 years)
EngagementAndreas Petersen MøllerView this family
February 2, 1772 (aged 45 years)
MarriageAndreas Petersen MøllerView this family
May 20, 1772 (aged 45 years)
Marriage of a childGottfred Danielsen SimoniIngeborg Cathrina WildeView this family
June 17, 1791 (aged 64 years)
Burial of a husbandAndreas Petersen Møller
August 29, 1792 (aged 65 years)
Death of a husbandAndreas Petersen Møller
August 1792 (aged 65 years)
Death of a sonGottfred Danielsen Simoni
November 30, 1796 (aged 69 years)
Burial of a sonGottfred Danielsen Simoni
December 6, 1796 (aged 69 years)
Death August 28, 1808 (aged 81 years)
Burial September 1, 1808 (4 days after death)
Family with Daniel Simoni
husband
17211771
Birth: September 1721 32 32Fredericia, Elbo herred, Vejle amt
Death: April 1771Århus, Hasle herred, Århus amt
herself
17271808
Birth: about 1727
Death: August 28, 1808Århus, Hasle herred, Århus amt
Marriage MarriageOctober 25, 1759Århus Domsogn, Hasle herred, Århus amt
3 months
child
17601760
Birth: January 1760 38 33Århus, Hasle herred, Århus amt
Death: January 1760Århus, Hasle herred, Århus amt
2 years
son
17621796
Birth: January 1762 40 35Århus, Hasle herred, Århus amt
Death: November 30, 1796Århus, Hasle herred, Århus amt
3 years
son
1764
Birth: November 1764 43 37Århus, Hasle herred, Århus amt
Death:
Family with Andreas Petersen Møller
husband
17421792
Birth: about 1742Rampen Mølle, Søby sogn, Gjern herred, Skanderborg amt
Death: August 1792Århus, Hasle herred, Århus amt
herself
17271808
Birth: about 1727
Death: August 28, 1808Århus, Hasle herred, Århus amt
Marriage MarriageMay 20, 1772Århus Domsogn, Hasle herred, Århus amt
Shared note

Sara Arentsdatter

1759: Gifter sig med Daniel Simoni - KB Århus Domsogn 1729-1800 opslag96nr(5) - C358_A_002_K02-20-A

1771: Daniel Simoni dør 49 år gammel - KB Århus Domsogn 1729-1800 opslag821nr(26) - C358_A_002_K14-21-B - 3. april, Daniel Simoni, 55 år.

1771: Skifte for Daniel Simoni - 2122 Daniel Simoni, nålemager i Århus. 1.5.1771, fol.454. E: Sara Arentsdatter Riis. LV: Anders Hansen, skrædder, Thomas Thomsen Sabro. B: Gotfred 9, Arent 6. FM: Johan Vilhelm Meier, snedker. (Enken underskriver Sara Jacobsdatter). - KILDE: Erik Brejls hjemmeside

1772: Gifter sig med Andreas Pedersen Møller - KB Århus Domsogn 1729-1800 opslag145nr(2) - C358_A_002_K03-14-B - 2. februar, blev Andreas Petersen Møller handelsmand(?) trolovet med enken Sara Jacobsdatter. - 20. maj, copuleret.

1787: FT - Aarhus, Hasle, Aarhus Købstad, , Closter Gade, 689, FT-1787, A2012 - Andreas Pedersen - 46 - g - hosbonde - høker og podemester - >>> Sara Arnesdatter - 58 - g - hans kone - - - Nicolai Wincentz - 17 - u - logerende - skolediscipel

1792: Andreas Petersen Møller dør 50 år gammel - KB Århus Domsogn 1729-1800 opslag862nr(25) - C358_A_002_K15-12-A - 29. august, Andreas Pedersen Møller begravet, 50 år.

1792: Testamente - Jyske registre 1660 - 1796 - Kongelige confirmationer af testamenter og arv m v. 466 Andreas Pedersen Møller, og hustru Sara Abrahamsdatter af Århus. I teksten står, at såfremt han først ved døden afgår, da skal hustruen Sara Ahrentzdatter! alene til en kendelse udbetale til hans helbroder Mathias Pedersen, skovfoged i Toustrup 20 rdr. 14 september 1792. - KILDE: Knud Kermit Nielsens hjemmeside

1797: Testamente - Jyske registre 1681-1798 - Kongelige bevillinger om testamenter m v. 175 Testamente, for Sara Arenthsdatter, afgangne Anders Møllers efterleverske, af Århus, hvori hun bl a skriver at da det har behaget den allerhøjeste, at bortkalde hendes eneste søn og livsarving Gotfred Daniel Simoni, og at et mellem hende og hendes sidst afdøde mand, sal Anders Pedersen Møller oprettet testamente den 23 august 1792, confirmeret den 14 september samme år, er af hende fuldbyrdet ved at udbetale til sidst afdøde mands arvinger 20 rdr, og har derefter besluttet, at den afdøde søns enke, og hendes første mands 2 brødre sønner fc Ingeborg Vilde, salig Gotfred Daniel Simons enke her i Århus 1/3 del, Gotfred Friderichsen Simoni, kleinsmed i Randers 1/3 del, Daniel Friderich Simoni, købmandskarl i Ålborg 1/3 del. 17 marts 1797. - KILDE: Knud Kermit Nielsens hjemmeside

1801: FT - Aarhus, Hasle, Aarhus Købstad, Bag Closteret, 186, 162, FT-1801, B3333 >>> Sara Ahrntzdatter - 74 - Enke(mand) - husmoder - gartner - - Anne Johanne Leermann - 24 - Ugift - logerende - lever af almisse

1804: 21. november, Testamente for Sara Arentsdatter - Kgl. konfirmeret: 18. januar 1805 - Ændring af testamente fra 1797 Nu er Ingeborg Wilde, som siden kom i ægteskab med kleinsmedemester Niels Jensen her i Århus også død uden livsarvinger efter at have ved testamente indsat sin nævnte mand som arving. Derfor indsætter indsætter Sara Arentsdatter Niels Jensen eller hans arvinger sammen med kleinsmed i Randers Gotfred Frederiksen Simony og købmandskarl i Ålborg Daniel Frederiksen Simony som arvinger. Hver skal have 1/3 af hvad hun efterlader sig. - KILDE: Nygaards sedler

1808: Sara Arentsdatter dør 82 år gammel - KB Århus Domsogn 1801-1813 opslag277nr77 - C358_A_003_K05-24-B - 1. september, Sara Arensdatter Møller bag Klosteret, død 28. august, 82 år.