Geert Steenstrup, 17661796 (aged 29 years)

Birth June 18, 1766 29 36
Alias
Gehrt Steenstrup

Christening
Hjemmedøbt
June 18, 1766 29 36 (aged 0 days)
Occupation
Auditør og retsprokurator

Birth of a sisterGedske Steenstrup
July 10, 1768 (aged 2 years)
Christening of a sisterGedske Steenstrup
July 10, 1768 (aged 2 years)
Birth of a brotherHans Resen Steenstrup
December 24, 1770 (aged 4 years)
Christening of a brotherHans Resen Steenstrup
January 8, 1771 (aged 4 years)
Birth of a brotherPaul Steenstrup
December 17, 1772 (aged 6 years)
Christening of a brotherPaul Steenstrup
December 17, 1772 (aged 6 years)
MarriageSophia Hedewig BruunView this family
July 8, 1791 (aged 25 years)
Birth of a sonHans Severin Steenstrup
August 11, 1792 (aged 26 years)
Christening of a sonHans Severin Steenstrup
September 4, 1792 (aged 26 years)
Birth of a sonAndreas Steenstrup
September 16, 1794 (aged 28 years)
Christening of a sonAndreas Steenstrup
October 10, 1794 (aged 28 years)
Death May 16, 1796 (aged 29 years)
Burial May 21, 1796 (5 days after death)
Family with parents
father
17371805
Birth: about 1737Svindinge sogn, Gudme herred, Svendborg amt
Death: February 1805Sparretorn, Føns sogn, Vends herred, Odense amt
mother
17291797
Birth: November 21, 1729Rolsted sogn, Åsum herred, Odense amt
Death: February 1797Kjeldkær, Bredsten sogn, Tørrild herred, Vejle amt
Marriage MarriageJuly 6, 1765Rolsted sogn, Åsum herred, Odense amt
1 year
himself
17661796
Birth: June 18, 1766 29 36Gødding mølle, Nørup sogn, Tørrild herred, Vejle amt
Death: May 16, 1796København
2 years
younger sister
17681840
Birth: July 10, 1768 31 38Gødding mølle, Nørup sogn, Tørrild herred, Vejle amt
Death: October 22, 1840Bygholm, Hatting sogn, Hatting herred, Vejle amt
3 years
younger brother
17701841
Birth: December 24, 1770 33 41Kjeldkær, Bredsten sogn, Tørrild herred, Vejle amt
Death: January 27, 1841Karleby præstegård, Karleby sogn, Falster Sønder herred, Maribo amt
2 years
younger brother
17721864
Birth: December 17, 1772 35 43Kjeldkær, Bredsten sogn, Tørrild herred, Vejle amt
Death: October 9, 1864Kongsberg, Buskerud, Norge
Father’s family with Cathrine Elisabeth Arentsdatter Hassel
father
17371805
Birth: about 1737Svindinge sogn, Gudme herred, Svendborg amt
Death: February 1805Sparretorn, Føns sogn, Vends herred, Odense amt
step-mother
17451822
Birth: about 1745 42 33Husby sogn, Vends herred, Odense amt
Death: August 18, 1822Sparretorn, Føns sogn, Vends herred, Odense amt
Marriage MarriageMarch 15, 1799Sparretorn, Føns sogn, Vends herred, Odense amt
Family with Sophia Hedewig Bruun
himself
17661796
Birth: June 18, 1766 29 36Gødding mølle, Nørup sogn, Tørrild herred, Vejle amt
Death: May 16, 1796København
wife
17651820
Birth: November 1765København
Death: January 16, 1820
Marriage MarriageJuly 8, 1791Garnisons kirke, Garnisons sogn, Sokkelund herred, København amt
13 months
son
1792
Birth: August 11, 1792 26 26København
Death:
2 years
son
17941834
Birth: September 16, 1794 28 28København
Death: before 1834
Shared note

Geert Steenstrup

1766: Født - KB Nørup 1748-1809 opslag17nederst - C454_C_002_K01-17-A - 4. søndag efter trinitatis den 22. juni blev Mons. Hans Steenstrups Gehrt af Gøding mølle stillet for dåben som den 18. juni var hjemmedøbt.

1787: FT - København, København (Staden), Købmager Kvarter, Pilestræde, 85, 5, FT-1787, B5770 - Karen Hobold Dons - 53 - Enke(mand) - Husmor - - - Cecilie Catharina Dons - 9 - Ugift - Datter - - >>> Geert Steenstrup - 22 - Ugift - Logerende - Jurastudent - - Peter Hobold - 25 - Ugift - Logerende - Styrmand på Ostindien

1791: Gifter sig med Sophia Hedewig Bruun - KB Garnisions 1769-1815 opslag93sp1nr(7) - 019_1_023_K04-06-A - Hr. Geert Steenstrup, Auditør og frøken Sophie Hedewig Brun.

1796: Geert Steenstrup dør 29 år gammel - KB Garnision 1706-1807 opslag312nr36 - 019_1_025_K11-20-A - Geert Steenstrup 31 år gammel, død den 16. maj af forrådnelse. Han bor i Prindsens Gade nr 368.