Ole Larsen, 1750

Birth about 1750

Alias
Ole Moldberg, Oluf Laursen

MarriageInger SørensdatterView this family
October 20, 1782 (aged 32 years)
Occupation
Husmand og gadevægter

Birth of a sonSøren Olesen
1782 (aged 32 years)
Birth of a sonLaurs Olesen
December 1784 (aged 34 years)
Christening of a sonLaurs Olesen
December 1784 (aged 34 years)
Burial of a sonLaurs Olesen
December 20, 1784 (aged 34 years)
Death of a sonLaurs Olesen
December 1784 (aged 34 years)
Birth of a sonLaurs Olesen
January 1786 (aged 36 years)
Christening of a sonLaurs Olesen
January 1786 (aged 36 years)
Birth of a daughterMaren Olesdatter
February 1788 (aged 38 years)
Christening of a daughterMaren Olesdatter
February 1788 (aged 38 years)
Burial of a daughterMaren Olesdatter
March 18, 1789 (aged 39 years)
Death of a daughterMaren Olesdatter
March 1789 (aged 39 years)
Birth of a sonNiels Olesen
August 1790 (aged 40 years)
Christening of a sonNiels Olesen
August 1790 (aged 40 years)
Birth of a sonPeder Olesen
October 1792 (aged 42 years)
Christening of a sonPeder Olesen
October 1792 (aged 42 years)
Birth of a daughterMaren Olesdatter
October 1794 (aged 44 years)
Christening of a daughterMaren Olesdatter
October 1794 (aged 44 years)
Burial of a daughterMaren Olesdatter
October 2, 1794 (aged 44 years)
Death of a daughterMaren Olesdatter
October 1794 (aged 44 years)
Birth of a daughterKirsten Marie Olesdatter
November 1796 (aged 46 years)
Christening of a daughterKirsten Marie Olesdatter
November 1796 (aged 46 years)
Burial of a daughterKirsten Marie Olesdatter
August 18, 1797 (aged 47 years)
Death of a daughterKirsten Marie Olesdatter
August 1797 (aged 47 years)
Birth of a sonJens Olesen
July 1798 (aged 48 years)
Christening of a sonJens Olesen
August 2, 1798 (aged 48 years)
Birth of a sonJohannes Olesen
September 1800 (aged 50 years)
Christening of a sonJohannes Olesen
September 21, 1800 (aged 50 years)
Burial of a sonJohannes Olesen
December 3, 1803 (aged 53 years)
Death of a sonJohannes Olesen
December 1803 (aged 53 years)
Marriage of a childNiels OlesenMaren ChristensdatterView this family
July 12, 1818 (aged 68 years)
Marriage of a childLaurs OlesenKaren ChristensdatterView this family
May 29, 1819 (aged 69 years)
Marriage of a childPeder OlesenMaren PedersdatterView this family
June 3, 1821 (aged 71 years)
Marriage of a childSøren OlesenDorthe PedersdatterView this family
December 26, 1824 (aged 74 years)
Marriage of a childJens OlesenMaren LarsdatterView this family
May 26, 1828 (aged 78 years)
Marriage of a childNiels OlesenInger OlesdatterView this family
November 12, 1830 (aged 80 years)
Death of a sonPeder Olesen
December 29, 1852 (aged 102 years)
Burial of a sonPeder Olesen
January 7, 1853 (aged 103 years)
Death

Family with Inger Sørensdatter
himself
wife
Marriage MarriageOctober 20, 1782Nørholm kirke, Nørholm sogn, Hornum herred, Ålborg amt
2 months
son
1782
Birth: 1782 32 27Hornum herred, Ålborg amt
Death:
3 years
son
17841784
Birth: December 1784 34 29Frejlev sogn, Hornum herred, Ålborg amt
Death: December 1784Frejlev sogn, Hornum herred, Ålborg amt
14 months
son
17861875
Birth: January 1786 36 31Frejlev sogn, Hornum herred, Ålborg amt
Death: August 9, 1875Frejlev kirkegård, Frejlev sogn, Hornum herred, Ålborg amt
2 years
daughter
17881789
Birth: February 1788 38 33Frejlev sogn, Hornum herred, Ålborg amt
Death: March 1789Frejlev sogn, Hornum herred, Ålborg amt
3 years
son
1790
Birth: August 1790 40 35Frejlev sogn, Hornum herred, Ålborg amt
Death:
2 years
son
17921852
Birth: October 1792 42 37Frejlev sogn, Hornum herred, Ålborg amt
Death: December 29, 1852Gunderup sogn, Fleskum herred, Ålborg amt
2 years
daughter
17941794
Birth: October 1794 44 39Frejlev sogn, Hornum herred, Ålborg amt
Death: October 1794Frejlev sogn, Hornum herred, Ålborg amt
2 years
daughter
17961797
Birth: November 1796 46 41Ålborg, Fleskum herred, Ålborg amt
Death: August 1797Ålborg, Fleskum herred, Ålborg amt
21 months
son
17981891
Birth: July 1798 48 43Ålborg, Fleskum herred, Ålborg amt
Death: September 10, 1891Volsted kirkegård, Volsted sogn, Fleskum herred, Ålborg amt
2 years
son
18001803
Birth: September 1800 50 45Ålborg, Fleskum herred, Ålborg amt
Death: December 1803Ålborg, Fleskum herred, Ålborg amt
Shared note

Ole Larsen

1750: Født - Fødselsår beregnet ud fra folketællinger.

1782: Gifter sig med Inger Sørensdatter - KB Nørholm 1767-1812 opslag25sp1midten - Trolovede i Nørholm by ungkarl Ole Larsen og pige Inger Sørensdatter af Nørholm. - Copulerede den 20. oktober.

1787: FT - Aalborg, Hornum, Frejlev, Frejlef Bye, , 12, FT-1787, A0681 - Oluf Laursen - 36 - Gift - mand - huusmand og daglejer - Inger Sørensdatter - 31 - Gift - hans kone - Søren Olesen - 4 - Ugift - deres barn - Lars Olesen - 1 - Ugift - deres barn

1801: FT - Aalborg, Fleskum, Aalborg Købstad, Peder Pedersens Gyde, , 2. 76 Familie, FT-1801, B6100 - Ole Larsen - 51 - Gift - Hosbonde - Gadevægter nyder i denne tid ugentlig Brød Samt almisse - Inger Sørensdatter - 47 - Gift - hans Kone - Niels Olesen - 10 - Ugift - deres søn - Peder Olesen - 8 - Ugift - deres søn - Jens Olesen - 3 - Ugift - deres Søn - Johannes Olesen - 1 - Ugift - deres Søn