Jens Pedersen, 17501803 (aged 53 years)

Birth about 1750

Alias
Jens Skytte

MarriageElse SimonsdatterView this family
1778 (aged 28 years)

Occupation
Husmand

Birth of a daughterAne Magrete Jensdatter
December 1784 (aged 34 years)
Christening of a daughterAne Magrete Jensdatter
December 12, 1784 (aged 34 years)
Death of a wifeElse Simonsdatter
between 1797 and 1801 (aged 51 years)

Death January 1803 (aged 53 years)
Burial January 14, 1803 (aged 53 years)
Family with Else Simonsdatter
himself
17501803
Birth: about 1750
Death: January 1803Vadum sogn, Kær herred, Aalborg amt
wife
17521801
Birth: December 1752Jetsmark sogn, Hvetbo herred, Hjørring amt
Death: between 1797 and 1801
Marriage Marriage1778
7 years
daughter
17841861
Birth: December 1784 34 32Vadum sogn, Kær herred, Aalborg amt
Death: June 12, 1861Vrå sogn, Børglum herred, Hjørring amt
Shared note

Jens Pedersen

1750: Født - Fødselsår beregnet ud fra Jens Pedersens alder ved sin død i 1803 samt folketællingerne i 1787 og 1803.

1778: Kongelig bevilling til ægteskab i forbudne led ==================== KILDE: kkermit.dk - Jyske registre 1777-1783

13. marts 1778 81 Ligeledes samme dag, gratis udfærdiget for Jens Pedersen, og Else Simonsdatter af ditto stift [Ålborg stift], som sødskende børn. ====================

Der er fundet 6 børn efter Jens og Else: ==================== 1778: Karen Jensdatter - KB Jetsmark 1761-1781 opslag29sp1nr(2) 1782: Ane Jensdatter - KB Vadum 1732-1814 opslag72sp2nr4 1784: Ane Magrete Jensdatter - KB Vadum 1732-1814 opslag76sp1nr12 1787: Thomas Jensen - KB Vadum 1732-1814 opslag80sp1nr1 1789: Christiane Jensdatter - KB Vadum 1732-1814 opslag84sp1nr10 1793: Inger Kerstine Jensdatter - KB Vadum 1732-1814 opslag91sp2nr13 ====================

1787: FT - Aalborg, Kær, Vadum, Vadum by / Huusmænd, ingen, 93, FT-1787, B2278 >>> Jens Pedersen - 38 - Gift - Mand - Bonde og huusmand - Else Simonsdatter - 33 - Gift - hans kone - Thomas Jensen - 1 - Ugift - deres barn - Karen Jensdatter - 9 - Ugift - deres barn - Anne Jensdatter - 4 - Ugift - deres barn - Magrete Jensdatter - 2 - Ugift - deres barn

1801: FT - Aalborg, Kær, Vadum, Vadum Bye, ingen, Familie 15, FT-1801, B2294 >>> Jens Pedersen - 51 - Enkemand - mand - huusmand med jord og Skjøth - Ane Jensdatter - 17 - Ugift - hans barn - Christiane Jensdatter - 12 - Ugift - hans barn

1803: Jens Pedersen Skytte dør ca 53 år gammel - KB Vadum1732-1814 opslag170sp2nr1 - Jens Pedersen Skytte fra Vadum