Johannes Oldendorph, 15241566 (aged 41 years)

Name
Johannes /Oldendorph/
Birth October 12, 1524 44

Alias
Hans Jacobsen Oldendorph

Occupation
Ærkediakon i Haderslev

Death of a motherElisabeth Hansdatter Holst
October 12, 1526 (aged 2 years)
Death of a paternal grandmotherJohanne Dall
November 30, 1531 (aged 7 years)

Death of a fatherJacob Pedersen Oldendorph
August 30, 1546 (aged 21 years)
Death of a sisterMarina Oldendorph
September 25, 1546 (aged 21 years)
Death September 2, 1566 (aged 41 years)

Family with parents
father
14801546
Birth: about 1480 40Fjelstrup sogn, Sønder Tyrstrup herred, Haderslev amt
Death: August 30, 1546Haderslev, Haderslev herred, Haderslev amt
mother
1526
Birth: Ribe, Ribe herred, Ribe amt
Death: October 12, 1526Haderslev, Haderslev herred, Haderslev amt
Marriage MarriageAugust 20, 1509Ribe, Ribe herred, Ribe amt
18 months
elder sister
15111546
Birth: February 22, 1511 31Haderslev, Haderslev herred, Haderslev amt
Death: September 25, 1546Haderslev, Haderslev herred, Haderslev amt
14 years
himself
15241566
Birth: October 12, 1524 44
Death: September 2, 1566
Shared note

Johannes Oldendorph

=================== KILDE: Johannes Oldendorphs Selvbiografi. En præsteskæbne fra Haderslev i hertug Hans den Ældres tid, udg. A. Andersen, Historisk Samfund for Sønderjylland, 1966

År 1524, mandag efter Dionysius' dag, det er den 12. oktober, mellem klokken 10 og 11 blev Hans Jacobsen Oldendorph født; han blev af de lærde senere kaldt Johannes. Den evige Gud, den højhellige Treenighed, være ære, lov og pris i evighed! Amen. Men han blev kaldt Hans efter sin morfar, der hed Hans Iversen Holst og var borger eller, rettere sagt, rådmand i Ribe, som sagt ovenfor. Det er i vort fædreland skik at navngive sine børn efter sine pårørendes navne.

Min første prædiken holdt jeg altså i Haderslev den 10. juni i året 51 på tysk på magister Anton Keysers opfordring og indtrængende råd; han lå på det tidspunkt meget syg. Dengang var den nye skolemester Johannes Cramer prædikant; han har studeret sammen med mig i Rostock, senere var han sognepræst i Morsum på Nordstrand og døde der.

Den 31. august [1566] var jeg yderst alvorligt syg; derpå antog jeg Anna Tyges til at passe pigen og os. Om formiddagen modtog jeg Herrens nadver af hr. Joh. Hecht. Også om natten led vi svært, og jeg styrkede mig i Kristus, min Herre og Gud, med tilbagevisning af alle vranglærernes galskaber, som jeg altid i England, Tyskland, Danmark og Holsten har været en modstander af, men jeg holder alene fast ved hele profeternes og apostlenes [lære]; de giver den ene Kristus, vor Immanuel og talsmand, det vidnesbyrd, at vi alle, som tror, får syndernes forladelse, et helligt håb og evigt liv. Amen. Ap. Gern. 10 og Salme 2: 'Salige er alle, som lider på Kristus Jesus', og. Salme 51: 'Gud, vær mig nådig!' Det skal være mig nok. Jeg vil heller ikke, med Helligåndens hjælp og trøst, foreholde Djævelen, som efterstræber og frister mig, mange Skriftens vidnesbyrd; til Kristus Jesus vil jeg overlade ham med hans gloende [pile], ved hvis overvindelse også jeg er blevet taget til fange, og jeg vil ved Helligåndens tilskyndelse og bestyrkelse beholde og gøre brug af den kristne fulde rustning, som er mig foreskrevet i Ef. 6, den ånd, som råber og vidner i min ånd: Abba, Abba, Fader ved Kristus, og således vil jeg gudfrygtigt og stille lide denne legemlige død og fromt udånde i vor Gud; ham være ære, lov og pris i evighed! Amen. Mine skrifter viser klart, hvad der har været min kristne tro og bekendelse efter det Guds ord, som er overleveret os gennem profeterne og apostlene. Amen.

Johannes Jacobsen Oldendorph døde den 2. september 1566. ====================