Jens Rasmussen Krogh, 17161799 (aged 82 years)

Name
Jens Rasmussen /Krogh/
Birth April 1716 30 26
Alias
Jens Krogh

Christening May 3, 1716 30 26 (aged 1 month)
Birth of a sisterAnne Rasmusdatter
December 1719 (aged 3 years)
Christening of a sisterAnne Rasmusdatter
December 10, 1719 (aged 3 years)
Birth of a sisterKaren Rasmusdatter
December 1722 (aged 6 years)
Christening of a sisterKaren Rasmusdatter
January 3, 1723 (aged 6 years)
Birth of a sisterMette Rasmusdatter
April 1725 (aged 9 years)
Christening of a sisterMette Rasmusdatter
April 8, 1725 (aged 9 years)
Burial of a fatherRasmus Jensen Krogh
March 14, 1733 (aged 16 years)
Death of a fatherRasmus Jensen Krogh
March 1733 (aged 16 years)
Burial of a half-sisterMargrethe Jensdatter
February 1742 (aged 25 years)
Death of a half-sisterMargrethe Jensdatter
February 12, 1742 (aged 25 years)
Burial of a half-brotherRasmus Jensen
April 10, 1753 (aged 37 years)
Death of a half-brotherRasmus Jensen
April 1753 (aged 37 years)
EngagementBodil SimonsdatterView this family
October 10, 1760 (aged 44 years)
MarriageBodil SimonsdatterView this family
November 21, 1760 (aged 44 years)
Burial of a half-sisterMaren Jensdatter
March 16, 1771 (aged 54 years)
Death of a half-sisterMaren Jensdatter
March 1771 (aged 54 years)
Burial of a motherMaren Rasmusdatter
February 25, 1775 (aged 58 years)
Death of a motherMaren Rasmusdatter
February 1775 (aged 58 years)
Burial of a sisterAnne Rasmusdatter
January 1792 (aged 75 years)
Death of a sisterAnne Rasmusdatter
January 8, 1792 (aged 75 years)
Death February 1799 (aged 82 years)
Burial February 19, 1799 (aged 82 years)
Family with parents
father
16851733
Birth: October 1685
Death: March 1733Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
mother
16901775
Birth: about 1690
Death: February 1775Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Marriage MarriageAugust 5, 1714Saksild kirke, Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
21 months
himself
17161799
Birth: April 1716 30 26Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Death: February 1799Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
4 years
younger sister
17191792
Birth: December 1719 34 29Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Death: January 8, 1792Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
3 years
younger sister
17221809
Birth: December 1722 37 32Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Death: May 1809Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
2 years
younger sister
17251799
Birth: April 1725 39 35Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Death: October 1799Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Mother’s family with Jens Andersen
step-father
16821713
Birth: April 1682 25 28Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Death: September 16, 1713Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
mother
16901775
Birth: about 1690
Death: February 1775Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Marriage MarriageJune 28, 1705Saksild kirke, Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
2 years
half-sister
17071742
Birth: October 1707 25 17Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Death: February 12, 1742Bjerager sogn, Hads herred, Aarhus amt
23 months
half-sister
17091771
Birth: August 1709 27 19Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Death: March 1771Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
3 years
half-brother
17121753
Birth: April 1712 30 22Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Death: April 1753Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Family with Bodil Simonsdatter
himself
17161799
Birth: April 1716 30 26Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Death: February 1799Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
wife
17271799
Birth: October 1727Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Death: May 1799Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Marriage MarriageNovember 21, 1760Saksild kirke, Saksild sogn, Hads herred, Aarhus sogn
Shared note

Jens Rasmussen Krogh

1716: Født - KB Saksild 1701-1769 opslag20sp2nr8 - Den 3. søndag efter Påske, den 3. maj, døbt Rasmus Kroghs Jens af Rude.

1733: Fars skifte ==================== KILDE: brejl.dk Davidsens gods, Skifteprotokol 1714-1753

12 Rasmus Jensen i Rude. 24.11.1733, fol.23. Enke: Maren Rasmusdatter. Børn: >>> Jens 18, - Anne 14, - Karen 11, - Mette 8. FM: farbror Jens Jensen Krog i Saksild. Enkens første ægteskab med Jens Andersen i Rude, skifte 12.6.1714 lbnr.1. Børn: - Margrethe g.m. Thomas Nielsen i Bjerager, - Maren 22, - Rasmus. Arv efter første kulds farfar Anders Thomsen sst, skifte 28.3.1726 lbnr.4. ====================

1760: Trolover sig med Bodil Simonsdatter - KB Saksild 1701-1769 opslag62nr(15) - Den 10. oktober, trolovet Jens Krogh i Rude og Boel Simonsdatter i Saksild

1760: Gifter sig med Bodil Simonsdatter - KB Saksild 1701-1769 opslag62nr(18) - Den 21. november copuleret Jens Krogh og Boel Simonsdatter.

Der er fundet 4 børn efter Jens og Bodil: ==================== 1762: to dødfødte børn begraves - KB Saksild 1701-1769 opslag64sp2nr(4) 1763: Rasmus Jensen - KB Saksild 1701-1769 opslag65sp3nr(1) 1765: Anna Jensdatter - KB Saksild 1701-1769 opslag69sp1nr(2) ====================

1783: Skifte for søsters ægtefælle ==================== KILDE: brejl.dk/hads Dybvad gods, Skifteprotokol 1721-1798

121 Jens Eriksen i Saksild. 24.3.1783, side 315. Enke: Mette Rasmusdatter. LV: bror Jens Rasmussen Krog i Rude. Børn: - Jens 21, der fæster, - Anne g.m. Oluf Jensen i Bjerager - Maren 16. FM: fasters mand Niels Simonsen i Saksild. ====================

1787: FT - Aarhus, Hads, Saksild, Ruude Bye, , 43, FT-1787, B2947 >>> Jens Rasmussen - 72 - Gift - Hosbonde - Bonde og gaardbeboer - Bodil Simonsdatter - 60 - Gift - Madmoder - Rasmus Jensen - 24 - Ugift - Deres Søn - Ane Mortensdatter - 24?? - Ugift - Tieneste Folk - Hans Olesen - 22 - Ugift - Tieneste Folk

1799: Jens Rasmussen Krogh dør 82 år gammel - KB Saksild 1770-1813 opslag61nr(4) - Den 19. februar, Jens Rasmussen Krog i Rude, 84 år