Birgitte Pedersdatter, 17001793 (aged 93 years)

Birth about 1700 47

Alias
Benedicte Pedersdatter og Bente Pedersdatter

Death of a fatherPeder Pallesen
August 1731 (aged 31 years)
Burial of a fatherPeder Pallesen
September 2, 1731 (aged 31 years)
EngagementChristen JensenView this family
December 9, 1731 (aged 31 years)
MarriageChristen JensenView this family
January 13, 1732 (aged 32 years)
Birth of a sonPeder Christensen
January 1733 (aged 33 years)
Christening of a sonPeder Christensen
January 18, 1733 (aged 33 years)
Birth of a daughterBenedicte Christensdatter
December 1735 (aged 35 years)
Christening of a daughterBenedicte Christensdatter
December 27, 1735 (aged 35 years)
Marriage of a childNiels LaursenBenedicte ChristensdatterView this family
October 4, 1761 (aged 61 years)
Marriage of a childPeder ChristensenMagrete AlbertsdatterView this family
December 27, 1761 (aged 61 years)
Death of a sonPeder Christensen
after 1787 (aged 87 years)

Burial of a husbandChristen Jensen
November 25, 1792 (aged 92 years)
Death of a husbandChristen Jensen
November 1792 (aged 92 years)
Death June 1793 (aged 93 years)
Burial June 9, 1793 (aged 93 years)
Family with parents
father
16531731
Birth: about 1653
Death: August 1731Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
herself
17001793
Birth: about 1700 47
Death: June 1793Skæve kirkegård, Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Family with Christen Jensen
husband
17091792
Birth: about 1709 26 26Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: November 1792Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
herself
17001793
Birth: about 1700 47
Death: June 1793Skæve kirkegård, Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Marriage MarriageJanuary 13, 1732Volstrup kirke, Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
13 months
son
17331787
Birth: January 1733 24 33Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: after 1787
3 years
daughter
17351818
Birth: December 1735 26 35Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: February 14, 1818Stensholt, Skæve sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Shared note

Birgitte Pedersdatter

1700: Født - Fødselsår beregnet ud fra Birgitte Pedersdatters alder ved sin død i 1793 samt folketællingen i 1787.

1731: Fæste ==================== KILDE: rigmornoergaard.tripod.com Fæsteprotokol for Sæbygård, 1719-1820

Nr. 209, 21. okt. 1731, Christen Jensen, født i Stidsholt, gård i Volstrup by, som Peder Pallesen fradøde og enken har afstået. Ægter datteren Benedicte Pedersdatter. [Kom omkring 1742 til Sønder Røllen. Fæstebrev her mangler] ====================

1732: Gifter sig med Christen Jensen - KB Volstrup 1725-1784 opslag155sp2nr(4) - Christen Jensen og Birgitte Pedersdatter i Volstrup.

1787: FT - Hjørring, Dronninglund, Volstrup, Skousgaard, , , FT-1787, B2979 - Chresten Xstensen - 51 - Gift - Manden - Halvgaardsmand - Johanne Nielsdatter - 32 - Gift - Konen - Chresten Xstensen - 12 - Ugift - Deres Børn - Ane Xstensdatter - 10 - Ugift - Deres Børn - Maren Xstensdatter - 8 - Ugift - Deres Børn - Kirsten Xstensdatter - 6 - Ugift - Deres Børn - Niels Xstensen - 3 - Ugift - Deres Børn - Chresten Larsen - 29 - Ugift - Tjenestefolk - Jens Hansen - 21 - Ugift - Tjenestefolk - Kirsten Svensdatter - 24 - Ugift - Tjenestefolk - gl. Chresten Jensen - 79 - Gift - Huusfolk - Nyder almisse af sognet >>> Birte Pedersdatter - 89 - Gift - Huusfolk - Nyder almisse af sognet

1792: Christen Jensen dør ca. 83 år gammel - KB Skæve 1778-1814 opslag94sp2nr(10) - [ulæseligt] Christen Jensen i Aalgaardsodde - 82 år

1793: Birgitte Pedersdatter dør ca. 93 år gammel - KB Skæve 1778-1814 opslag95sp1nr(1) - Bærthe Pedersdatter til huse i Aalgaardsodde - 92 år