Christian Nicolaisen, 17341777 (aged 43 years)

Name
Christian /Nicolaisen/
Birth about 1734

Alias
Christian Smed

MarriageKaren OttesdatterView this family
April 10, 1765 (aged 31 years)
Death April 1777 (aged 43 years)
Burial May 2, 1777 (1 month after death)
Family with Karen Ottesdatter
himself
17341777
Birth: about 1734
Death: April 1777Odder sogn, Hads herred, Aarhus amt
wife
17391791
Birth: March 1739Odder sogn, Hads herred, Aarhus amt
Death: June 1791Odder sogn, Hads herred, Aarhus amt
Marriage MarriageApril 10, 1765Odder kirke, Odder sogn, Hads herred, Aarhus amt
Michel Jensen + Karen Ottesdatter
partner’s partner
17501810
Birth: May 1750Odder sogn, Hads herred, Aarhus amt
Death: May 17, 1810Odder sogn, Hads herred, Aarhus amt
wife
17391791
Birth: March 1739Odder sogn, Hads herred, Aarhus amt
Death: June 1791Odder sogn, Hads herred, Aarhus amt
Marriage MarriageSeptember 25, 1777Odder kirke, Odder sogn, Hads herred, Aarhus amt
Shared note

Christian Nicolaisen

1734: Født - Fødselsår beregnet ud fra Christian Nicolaisen's alder ved sin død i 1777.

1765: Gifter sig med Karen Ottesdatter - KB Odder 1655-1803 opslag 193sp1nr(4) - Næste dagen [onsdagen efter påske = 10. april] Christian Smed og Karen Othesdatter i Odder.

Der er fundet 2 børn efter Christian og Karen: ==================== 1767: Anne Christiansdatter - KB Odder 1655-1803 opslag148sp1nr(6) 1769: Mette Christiansdatter - KB Odder 1655-1803 opslag149sp1nr(7) ====================

1777: Christian Nicolaisen dør ca. 43 år gammel - KB Odder 1655-1803 opslag148sp4nr(12) - Den 2. maj Christian Smed i Odder, 43 år