Cecilia Marie Rafn, 17231764 (aged 41 years)

Birth about 1723 39 39
Alias
Zille Marie Rafn

Birth of a sisterElisabeth Sophia Rafn
March 1726 (aged 3 years)
Christening of a sisterElisabeth Sophia Rafn
March 25, 1726 (aged 3 years)
Birth of a brotherCasper Conrad Rafn
September 20, 1727 (aged 4 years)
Christening of a brotherCasper Conrad Rafn
November 2, 1727 (aged 4 years)
Burial of a maternal grandfatherSøren Nielsen Lunge
January 14, 1728 (aged 5 years)
Death of a maternal grandfatherSøren Nielsen Lunge
January 1728 (aged 5 years)
Burial of a sisterElisabeth Sophia Rafn
September 18, 1742 (aged 19 years)
Death of a sisterElisabeth Sophia Rafn
September 1742 (aged 19 years)
Death of a sisterMette Cathrine Rafn
May 30, 1743 (aged 20 years)
Burial of a sisterMette Cathrine Rafn
July 6, 1743 (aged 20 years)
MarriageChristian JensenView this family
July 8, 1749 (aged 26 years)
Death of a fatherChristian Hansen Rafn
August 5, 1757 (aged 34 years)
Death of a motherBodil Sørensdatter Lunge
May 27, 1762 (aged 39 years)
Burial of a motherBodil Sørensdatter Lunge
June 4, 1762 (aged 39 years)
Death September 1764 (aged 41 years)
Burial September 25, 1764 (aged 41 years)
Family with parents
father
16831757
Birth: April 19, 1683Allerslev sogn, Voldborg herred, Roskilde amt
Death: August 5, 1757Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
mother
16831762
Birth: April 1683 31 23Ålborg, Fleskum herred, Ålborg amt
Death: May 27, 1762Sæby, Dronninglund herred, Hjørring amt
elder sister
17151743
Birth: about 1715 31 31Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: May 30, 1743Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
2 years
elder sister
17161783
Birth: about 1716 32 32Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: August 1783Hørby sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
3 years
elder sister
17181787
Birth: about 1718 34 34Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: August 29, 1787Torslev sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
3 years
elder brother
17201783
Birth: September 20, 1720 37 37Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: March 24, 1783Viborg, Nørlyng herred, Viborg amt
16 months
elder brother
17211778
Birth: 1721 37 37Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: March 1778Torslev sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
3 years
herself
17231764
Birth: about 1723 39 39Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: September 1764Sæby, Dronninglund herred, Hjørring amt
3 years
younger sister
17261742
Birth: March 1726 42 42Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: September 1742Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
19 months
younger brother
Casper Conrad Rafn's kisteplade - Volstrup kirke
17271810
Birth: September 20, 1727 44 44Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: December 7, 1810Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Family with Christian Jensen
husband
17211784
Birth: about 1721
Death: March 11, 1784Skagen sogn, Horns herred, Hjørring amt
herself
17231764
Birth: about 1723 39 39Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: September 1764Sæby, Dronninglund herred, Hjørring amt
Marriage MarriageJuly 8, 1749Volstrup kirke, Volstrup sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Christian Jensen + Anne Jensdatter
husband
17211784
Birth: about 1721
Death: March 11, 1784Skagen sogn, Horns herred, Hjørring amt
partner’s partner
17251748
Birth: about September 1725
Death: July 12, 1748Sæby, Dronninglund herred, Hjørring amt
Marriage MarriageNovember 29, 1747Sæby kirke, Sæby, Dronninglund herred, Hjørring amt
Christian Jensen + Ide Margrete Frausing
husband
17211784
Birth: about 1721
Death: March 11, 1784Skagen sogn, Horns herred, Hjørring amt
partner’s partner
1734
Birth: April 1734Sæby, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death:
Marriage MarriageApril 7, 1768Sæby kirke, Sæby, Dronninglund herred, Hjørring amt
Shared note

Cecilia Marie Rafn

1723: Født - Anslået fødselsår

1749: Gifter sig med Christian Jensen - KB Volstrup 1725-1784 opslag169sp1nr(2) - Christian Jensen, farver fra Sæby og Zille Maria Rafn - Copulerede i huset den 8. juli her i Volstrup Præstegård.

Der er fundet 1 barn efter Christian og Cecilia Marie: ==================== 1750: Jens Christiansen - KB Sæby 1717-1809 opslag27sp2nr(1) ====================

1764: Cecilia Marie Rafn dør 41 år gammel - KB Sæby 1717-1809 opslag93sp2nr(5) - Den 25. september, Christian Jensens kone Zille Marie Rafn, 42 år